Fotogaleria przedstawia

Autor/Admin


dr Andrzej Połozowski
parazytologPOLECAM!
(kliknij na książce,
dowiesz się więcej)

Dzisiaj jest 30 sierpnia 2016 r.
Imieniny obchodzą: Róża, Szczęsny, Benon

pagerank, page rank
Profesjonalne statystyki odwiedzin
Zajadek - domowy drapieżca Drukuj
Wpisany przez Admin   

info

 

Nie wszystkie pluskwiaki różnoskrzydłe (Hemiptera) spotykane w siedzibach ludzkich są pasożytami. Zdecydowana większość gatunków, należących do rodziny zajadkowatych (Reduviidae) jest drapieżnikami i poluje na inne bezkręgowce, a jedynie nieliczne gatunki są krwiopijnymi pasożytami (np. pluskwiaki z rodzaju Rhodnius, Panstrongylus, Triatoma przenoszące chorobę Chagasa).

Najbardziej znanym drapieżcą zaliczanym do tej rodziny jest zajadek domowy (Reduvius personatus). Ten ciemnobrunatny owad o długości ciała wahającej się od 15 do 18 mm zwykle bytuje w spróchniałych pniach drzew ale poszukując pożywienia trafia także do budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Dojrzałe osobniki potrafią latać, a ponieważ są owadami wykazującymi aktywność w nocy, często lecą w kierunku oświetlonych okien. Zajadek domowy poluje na muchy, chrząszcze, a także na ... pluskwy domowe!. Dla człowieka nie stanowi zagrożenia. Jednak nie należy go brać do ręki ponieważ broniąc się może boleśnie ukłuć, powodując powstanie obrzęku na skórze. U niektórych osób (alergików) ukłucie zajadka może wywołać reakcję anafilaktyczną. Zagrożony wydaje ostre ćwierkanie. Jedynie latem zapłodniona samica składa co noc od 3 do 5 jaj. Z jaj wykluwają się larwy, które polują na niewielkie owady stosując przy tym specyficzny kamuflaż (ich ciało pokryte jest lepką wydzieliną, do której przyklejają się ziarenka piasku oraz kurz i pył ). Zajadek przezimowuje najczęściej w IV stadium larwalnym. Pełny cykl rozwojowy trwa około 1 roku.

 

zdjęcia

 

Postać dojrzała zajadka domowego (Reduvius personatus) Zakamuflowana postać larwalna